Yeni iPhone’da ekranda ‘parmak izi okuyucusu’ olacak mı?

Yeni iPhone

Yeni iPhone’da ekranda ‘parmak izi okuyucusu’ olacak mı?

Apple’ın yeni iPhone modelinin yolda olduğunu biliyoruz. Peki, iPhone 13 ekranda parmak izi okuyucusu ile bizleri karşılayabilir mi? Şu anda bu sorunun net bir cevabını vermek mümkün değil ancak Apple’ın bu konu hakkında çalışmalar yaptığını söylemekte fayda var.

Telefonda ne gibi özelliklerin olacağı bilinmiyor olsa da bazı tahminler dönüyor. Onlardan birisi olan ekranda parmak izi okuyucusu pek çok kullanıcıyı sevindirecek. Zira Android telefonların pek çoğunda artık ekran altı parmak izi okuyucusu bulunuyor ve oldukça seviliyor.

iPhone 13 ekranda parmak izi okuyucusu ile karşımıza çıkabilir

Apple iPhone’larından yıllardır Face ID özelliğine yer veriyor ve bu koronavirüs döneminde artan maske kullanımlarında oldukça kötü bir sonuç veriyor. Maskeli yüzleri okuyamayan Face ID kilit ekranı şifresinin kullanıcı karşısına hemen çıkartmıyor ve kullanıcılar tarafından eleştiriliyordu.

Bunun üzerine Apple yayımladığı bir yazılım güncellemesiyle bu durumu halletmek için adım atmış olsa da yine de alternatif bir ekran altı parmak izi okuyucusu sunması oldukça iyi olurdu. İşte bu noktada Apple’ın yeni iPhone 13/12s serisinde bu özelliğin geleceği söyleniyor.

iPhone 13 ekranda parmak izi okuyucusu

Daha önce iPhone 13 adlandırmasıyla gelmesi beklenen serinin iPhone 12s şeklinde karşımıza çıkabileceği söylenmişti. 13 sayısının çağırıştırdığı kötü şans anlamı sebebiyle Apple ’13’ adlandırmasını atlayacak deniyor. Bunun yanı sıra telefonun gelmesi beklenen özellikleri hakkında da çok konuşuldu.

Telefon serisinde en çok dikkat çekecek şey şüphesiz optik sensörlü ekran altı parmak izi okuyucusunun yer alacak olması. Bu özellik iddiadan öte önemli kaynaklar tarafından onaylanmış durumda. Daha önce ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo ve Bloomberg’ten Mark Gurman’ın ortaya attığı bu iddia sonrası Wall Street Journal’dan Joanna Stern da benzer iddialar hakkında yorum yapıyor.

WSJ muhabiri Stern haberinde kaynağını bir Apple çalışanı olarak açıklıyor. Apple’ın bir süredir bu teknoloji üzerinde çalıştığını aktaran gazeteci aynı zamanda optik sensörlerin yer aldığı bu sistemlerin daha güvenilir olduğuna değiniyor. Teknoloji devinin aslında bu noktada sadece optik sensörleri kullanması değil aynı zamanda Touch ID temelli kapasitif sensörlere de yer vereceği aktarılıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir