iPhone 13 nasıl olacak? İşte bilinenler ve beklentiler

iphone 12 pro max amerika fiyatı

iPhone 13 özellikleri nasıl olacak? iPhone 13’ün resmi olarak tanıtılmasına daha çok olsa da ortaya bazı beklentiler ve bilgiler çıkmaya başladı. iPhone 12’nin tanıtılmasının ardından gözler iPhone 12 serisi ile gelmeyen özelliklerin bir sonraki modelde gelmesi yönünde olurken, iPhone 13 Pro modeli için LTPO temelli 120 Hz OLED ekran tercih edileceği öğrenilmişti.

Büyük ihtimalle iPhone 13 Mini modeli 5.4 inç LTPS OLED 60 Hz, iPhone 13 6.1 inç LTPS OLED 60 Hz, iPhone 13 Pro 6.1 inç LTPS OLED 120 Hz ve iPhone 13 Pro Max, 6.7 inç LTPS OLED, 120 Hz olacak.

iPhone 13 özellikleri bildiklerimiz ve beklentiler
LTPS OLED ekranlar bir süredir Samsung tarafından kullanılıyor ve amiral gemisi telefonlarda performans artışı sağlamasıyla bir adım öne çıkıyor. Daha önce de Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo bir araştırma raporu yayımlamıştı. Bu rapora göreyse iPhone 13 de tıpkı iPhone 12 gibi dört model ile karşımıza çıkacak ve bu telefonlarda f/1.8 diyafram açıklığınada sahip 6P otomatik odaklamalı ultra geniş kamera yer alacak. Yani iPhone 13 üst modellerinde üst düzey kamera kurulumu bekleniyor.

Ultra geniş açılı kameranın önemli ölçüde geliştirilmesi sayesinde, yeni üst düzey iPhone’un daha iyi bir fotoğraf deneyimi sağlayacağına inanılıyor. Kuo’nun raporunda aynı zamanda ses tarafında da yeni bir ortaklık kurulacağı söyleniyor. Bunlar geçtiğimiz aylar içinde karşımıza çıkanlardı. Şimdi ise telefonun kalın ve daha küçük bir çentiğe sahip olacağı söyleniyor. iPhone’larda bir süredir eleştirilen ve kaldırılmasını pek çok kişinin beklediği çentik kurulumunu bekleyenlere bir haberimiz var: iPhone 13’te çentik kalacak ancak daha küçük olacak.

MacOtakara tarafından ortaya çıkartıldığı kadarıyla bu bilgilere ek olarak yeni iPhone’da gövde tasarımı değişmeyecek ancak biraz daha büyüyecek. Söylendiği kadarıyla telefonların genişlikleri 0.26 mm kadar artacak. Apple tarafından gelecek en büyük değişiklik ise kamera tarafında olacak deniyor.

iPhone 13 modelinde kamera çıkıntısı kalacak ancak Apple, üç adet lens yerine tek bir kamera gibi görünmelerini sağlamak için üç lensi de kaplayacak bir safir cam ekleyebilir. Eğer böyle olursa kamera tarafı tasarımsal açıdan değişim geçirecek.

Gelelim telefonların diğer detaylarına, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinin kamera modülleri aynı boyutlarda olacak. Normal şartlar altında Pro modeli daha küçük bir yapıda olduğundan ve haliyle kamera kurulumu da daha küçük oluyordu.

iPhone 12 Pro ile birlikte hayatımıza giren LiDAR sensör hakkında bazı iddialar ortaya çıkmıştı. Hatırlarsanız, kameradaki sensör kapatıldığı zaman yapılan çekimlerde hiçbir değişiklik olmuyordu. Bu sistemin iPhone 13 ile birlikte daha da gelişmesi bekleniyorken, iPhone 13 modellerinin tamamında LiDAR sensör olacak. Yeni iPhone modellerinde daha küçük bir çentiğin kullanılması adına TrueDepth kamerasının boyutunu azaltmak adına yer değişikliğine gidilecek.

iPhone 13 için gelmesi istenen özellikler:

Telefonda 120 Hz ekran yenileme hızının ve her zaman açık bir ekranın artık sunulması isteniyor. Küçük ama özelliklerin kısılmadığı bir iPhone beklentisi de bulunuyor. Bildiğiniz gibi Apple’ın politikası gereği takısız olarak sunduğu modellerinde fiyatı daha düşük tutabilmek adına bazı özellikleri kırpıyordu.

iPhone’lara yönelik en büyük beklenti ise kesinlikle daha uzun bir pil ömrünün sunulması. iPhone’ların pil ömrünün kısa olması ve en büyük eleştirilerin bu yönde yaşanması tesadüf değil. Bu nedenle yeni telefon serisinde kesinlikle iyileştirilmiş bir batarya bekleniyor.

Apple özellikler noktasında çok büyük fonksiyonlar sunsa da renk seçeneği sunma konusunda elini korkak alıştırıyor. Bu nedenle yeni modellerde daha eğlenceli ve canlı renklerin kullanılması bekleniyor. Apple, iPhone modelleri için hep takısız modellerine çok çeşitli renkler sunarken, iş Pro ve Pro Max modellerine geldiğinde bu çeşitliliği sürdürmüyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir